AGV robot ile AMR robot arasındaki teknoloji farkları.

AGV robot ile AMR robot arasındaki teknoloji farkları.

AGV robot ile AMR robot arasındaki teknoloji farkları : Mobil Robotlara bakış

AGV robot ile AMR robot arasındaki teknoloji farkları: Mobil Robotlara Bakış

Otonom yönlendirmeli araçlar için iki isim olan AGV robot ve AMR robot teknolojilerinin karşılaştırmasını inceleyeceğimiz bu yazımıza başlamadan önce iki teknolojinin tanımlarını yapmak ve karşılaştırma kriterlerimizi paylaşmak gerekmektedir. Ana karşılaştırma kriterlerimiz Esneklik, Kullanım kolaylığı, Güvenlik, İzlenebilirlik ve Maliyet olacaktır

AGV Robot – Automated Guided Vehicle Robot

AGV robot kelime açılımı itibari ile ingilizcede automated guided vehicle yani türkçe karşılığı olarak otonom yönlendirmeli araç teknolojisi 15-20 sene öncesine dayanan bir teknoloji terimidir. Temel olarak doğrusal veya parabolik bantların zemine döşenmesi ile tamamıyla şerit üzerinde gezen yapısı bulunmaktadır. Kavramsal olarak günlük hayatta kulandığımı tren ile lokomotif mantığını çağrıştırdığını aktarabilirim. Bu yüzdendir ki devreye almada bütünüyle ilk proje parametrelerin bağlı oldukları için programlanabilir yapı çok etkin değildir. Akıllı mobile robotlar olarak adlandırılmalı mümkün değildir.

AMR Robot Teknolojisi – Autonomous Mobile Robot 

AMR robot kelime açılımı itibari ile ingilizce autonomous mobile robot yani türkçe karşılık olarak otonom mobil robot teknolojisi günümüz şartlarında sensor ve yüksek hızlı 5g vb kablosuz veri teknolojisindeki gelişmeler ile güncellenmiş yeni nesil mobil taşıma robotlarıdır. Laser yönlendirmeli bir araç olduğu için ortam şartlarından veya bir bant takibi gerektirmez. En büyük fark olarak herhangi bir yol takip etmelerine gerek kalmadan üretim alanlarının her noktasına gidebilir , program ile anlık olarak değiştirilebilir. Rota konusunda daha esnek olduğu için kablosuz veri trafiği üstünden anlık olarak materyal transferleri takip edilebilir.

Karşılaştırma :

Esneklik

Autonomous Mobile robot – AMR sistemlerinin Automated guided vehicle – AGV robot teknolojisine göre en büyük avantajı herhangi bir manyetik veya kontrastlı bir siyah şerit takip etmiyor olması. Serbest rota hesaplama , günlük palet, kasa veya doly gibi raf benzeri taşıma unsurlarının transferlerini ve sipariş yönetimi oldukça kolaylaştırıyor. AMR robotların sınırsız hareket yeteneği olması SAP benzeri ERP sistemlerinin tamamında oluşan ürün kodlarına göre doğru ürünü doğru istasyona götürebilir. Fabrika zeminindeki değişen şartlara kolay uyum sağlıyan yeni nesil otonom mobile robotlar, adaptasyon konusunda AGV robot’lara göre AMR robot farklarını ortaya çıkarıyor. QR kodları kullanılarak istasyonlar ve taşınacak materyali doğrudan tanıyabiliyor. Tekrarlanabilirlik ve hassasiyet anlamında +- 1 mm’ye kadar hassasiyetler sunabilen AMR robotlar eski AGV robotlara göre daha fazla mekanik özellik sağlayabiliyor.

Kullanım Kolaylığı

AGV robot teknolojisinin en büyük dezavantajlarından birisi programlama için hazır bir yapılarının olmamasıdır. Basit IO yapıları ile istasyonlarda dur kalk şeklinde çalışırlar. AMR robotlar tam bir mobile robot mantığında çalışırlar. Kendi aralarındaki Wifi temelli haberleşme ile bir üst yazılım olan trafik kontrol yazılımına erişirler ve veri burdan aynı kanal ile dağılır. Trafik yönetim yazılımı ve otonom mobil robotlar arasındaki kesintisiz ve sürekli etkileşim bir yana, AMR robotların gelişen teknoloji ile kolay kullanım arayüzleri de gelişmiştir. Herkesin kullanabileceği basit bir arayüze sahiptir.

Güvenlik

AGV ‘ler AMR robot’lara göre daha az teknolojik güvenlik imkanına sahiptir. AMR robotlarımızın etrafında 360 laser yönlendirme ve tarama ile EU normlarına sahip bir Anti-collision yani çarpışma algılaması bulunmaktadır. Bu yüzden insan ile çarpışma olasılığı bulunmamaktadır. Bunlara ilave endüstriyel uyarı lambaları ve sesli uyarı sistemleri karşıdan gelen operatör doğrudan uyarı verilebilir.

İzlenebilirlik

Automated mobile robot AMR teknolojisinin getirdiği en büyük avantaj kablosuz haberleşme ile trafik programı üzerinden kullanıcıya anlık sipariş veya taşınan materyalin anlık olarak konumunun aktarmasıdır. AGV robot teknolojisinde bu özellik mevcut değildir çünkü herhangi bir şekilde kablosuz veri trafiği yoktur. Önceden programlanmış yerlere sabit olarak gitmek zorundadır. AMR robotlardaki sipariş yönetim algısı en yüksek seviyededir , bu yol ile isterseniz makine besleme isterseniz bir e- ticaret lojistik sisteminde fulfilment merkezinde sipariş hazırlıyor olun , sizin için doğru ürün olacaktır.

Maaliyet

Maaliyet kalemini ikiye bölmekte fayda var , bunlar başlangıç maaliyeti ve operasyonel maaliyetler olarak adlandırabilirim. Başlangıç maaliyeti açısından AGV robot düşük teknolojisi ve eski tip sensörleri yüzünden AMR robot’lara göre daha düşük maaliyete sahiptir. Bunun sebebi daha az özellik içermesidir. En büyük maaliyet farkı operasyonel kalemde olduğu için AMR robot ‘ların AGV robot ‘lara göre ezici bir üstünlüğü bulunmaktadır. Bunun sebebi AGV robot şerit takip eder ve bu şerit’in revizasyonu bakımı ve yeniden oluşturulması büyük zahmet ve maliyet kalemidir. Ayrıca bununla ilgili donanımlı bir ekipte şarttır. AMR robot ile böyle gerekliliklerin hepsi ortadan kalktığı için otonom mobil robotlarımız ile daha kısa sürede güvenli bir yatırım geri dönüşü (ROI) elde edebilirsiniz.

İletişim için kurumsal adreslerimizden veya Whatsapp hızlı hattımızdan bölgenizdeki satış sorumlusuna ulaşabilir ve showroom‘umuzu ziyaret edebilirsiniz.

AGV robot ile AMR robot arasındaki teknoloji farkları.
Müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçerek, soru ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Tüm soru ve görüşleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 0216 313 28 71